Mózg człowieka posiada 100 mld neuronówMózg to jedna z największych zagadek i najmniej do tej pory poznana część ludzkiego ciała. W ostatnich latach odkrywamy coraz więcej na jego temat, każdy kolejny sukces naukowców w tej dziedzinie pokazuje nam jednak ile jeszcze nie wiemy i jak ogromna jest liczba niejasności.


Bez mózgu praca całego naszego ciała jest niemożliwa, kiedy mózg umiera to człowiek także (nawet jeśli wszystkie inne organy, łącznie z sercem nadal funkcjonują). Odpowiada on za praktycznie każdy ośrodek naszego organizmu, za emocje, pamięć, wydzielanie hormonów itd. To on przekazuje do naszego ciała informacje dotyczące ruchów jakie wykonujemy (chodzenie, poruszanie kończynami ciała).


Naukowcom udało się już jakiś czas temu odkryć, że przeciętny człowiek wykorzystuje zaledwie kilka procent możliwości swojego mózgu. Aż strach sobie wyobrazić jak potężnymi bylibyśmy istotami, gdyby każdy z nas umiał sterować i kontrolować przynajmniej połowę zasobów tego pierwszego, w pełni naturalnego i cały czas najpotężniejszego komputera.


Co sprawia, że ludzki mózg stać na tak wiele i co jest tajemnicą jego praktycznie niekończących się możliwości? Niezaprzeczalnie są to neurony. Neuron to na pierwszy rzut oka prosta komórka nerwowa, w której zachodzą niezależne procesy. W całym ludzkim organizmie znajduje się przeciętnie około pięciuset miliardów takowych komórek, z czego jedna piąta (czyli aż sto miliardów) w samym mózgu! Neurony wchodzące w skład naszego mózgu przyrównać możemy do płyty, czy też nośnika danych o niekończącej się pojemności, który cały czas nagrywany jest nowymi informacjami odbieranymi przez nasze zmysły. Najważniejsze z nich „odczytać” umie z ogromną dokładnością nawet po wielu latach w postaci wspomnień, czy też różnorodnych wrażeń, które odczuwamy.


Najbardziej intrygujące i interesujące w przypadku komórek ludzkiego mózgu jest to, że każda z nich pracuje indywidualnie, jednocześnie łącząc się w ogromne grupy z innymi neuronami (jeden neuron współpracuje przez to z kilkudziesięcioma tysiącami a nawet ćwierć milionem innych neuronów).


To właśnie dzięki tej skomplikowanej plątaninie neuronów rozmieszczonych w mózgu i na powierzchni całego Twojego ciała odczuwać możesz tyle wrażeń zmysłowych. Wystarczy, że część Twojego ciała będzie miała kontakt z zbyt zimnym albo zbyt gorącym przedmiotem, a w niespełna ułamku sekundy informacja o tym dostarczona zostanie do mózgu a z niego ponownie do konkretnego ośrodka nerwowego. Wydaje Ci się to całkowicie naturalne, pomyśl jednak jak skomplikowane procesy zachodzić muszą w mózgu i jak bardzo jest on wydajny, żeby powstało odczucie zimna albo ciepła. Jest to zaledwie mała i jedna z bardziej błahych funkcjonalności mózgu – pomyśl więc do czego będzie on zdolny jeśli całkowicie go poznamy.


Co to jest IQ ?

Iloraz inteligencji (IQ – od intelligence quotient) wyraża wynik testu którego celem jest pomiar inteligencji. wiecej >>

Najwyższe IQ na Świecie

Osobą z najwiekszym IQ na świecie jest Koreańczyk Kim Ung-Yong z wynikiem 210 punktów. wiecej >>

100 mld neuronów

Mózg ludzki zbudowany jest z 100 mld neuronów a człowiek wykozystuje tylko kilka procent jego możliwosci. wiecej >>
105 95 85 75 65 55
Hong Kong
Korea Południowa
Japonia
Tajwan
Singapur
Włochy
Austria
Niemcy
Holandia
Szwajcaria
Szwecja
Belgia
Nowa Zelandia
Chiny
Wielka Brytania
Węgry
Hiszpania
Polska
Australia
Norwegia
107 106 105 104 103 102 102 102 102 101 101 100 100 100 100 99 99 99 98 98